wersja polska<<- BACK ->> english version

We draw inspiration from nature. We are in our elements dealing with photography, publications, television, film and stage. The web site presents the activity of Jaroslaw Chyra who in the circle of his experienced and wonderful friends realizes projects based on three steps: get to know nature, take to it, and feel the respect for it as well as the need of protection. Here are the projects which enable you to get to know nature and maybe you will grow fond of it and if so... . All in Your hands! Come in!


PIERWSZY MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL PRZYRODY - MIKROSFERA

logo Mikrosfera W 2002 roku zakiełkowała idea, od lat zmienia się, rozwija i rośnie. Nigdy jednak nie zapomnimy, że wszystko zaczęło się od... Laurki. Tak profesor Simona Kossak określiła list intencyjny, o którego napisanie poprosiliśmy. Oto ten list. List, bez którego być może nic by się nie spełniło.


Z pełnym uznaniem i podziwem obserwuję inicjatywę Fotosfery i Agencji Artystycznej Good Summer zorganizowania w Białowieży pierwszego festiwalu sztuki fotograficznej o bardzo szerokiej, nowatorskiej formule. W założeniu organizatorów nie ma to być bowiem tylko kolejne spotkanie wąskiej grupy twórców, lecz z rozmachem zaplanowana promocja walorów przyrodniczych i kulturowych Puszczy Białowieskiej odbieranych w "Sferze Wrażliwości" i w "Sferze Wiedzy". W programie, obok 15 wystaw fotografii przyrodniczej i szeregu autorskich pokazów przeźroczy biorących udział w konkursie, projekcji znakomitego, głośniego już w kraju i za granicą filmu przyrodniczego pt. "Dziobem i piórem" Krystiana Matyska oraz kilku innych imprez związanych z uwiecznianiem cudów przyrody aparatem fotograficznym i kamerą, znalazło się miejsce na spotkanie z dobrą muzyką, kiermasz książek i spotkania autorskie, wyprawy do najpiękniejszych zakątków Puszczy, a nawet na - pierwsze w historii Białowieży - loty balonem. Integralną częścią Festiwalu ma być Międzynarodowa Konferencja Naukowa zorganizowana pod auspicjami COWI Polsko-Duńskiego Projektu "Puszcza Białowieska" poświęcona prezentacji wartości przyrodniczych ekosystemu Puszczy oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenia poziomu życia lokalnych społeczności.
Pomysł zorganizowania Festiwalu z tak bogatym programem, spotkał się z pełną akceptacją międzynarodowego środowiska twórców i naukowców, a co ważniejsze, znalazł finansowe poparcie ze strony Starostwa Powiatowego w Hajnówce i Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska DANCEE. Ponieważ wiadomo, że nie jedna piękna inicjatywa nie doczekała się pełnej realizacji z przyczyny braku odpowiednich środków, należy oczekiwać, że lista sponsorów wydłuży się, a wśród patronów medialnych nie zabraknie czołowych tutułów prasowych oraz Polskiego Radia i Telewizji, zwłaszcza z województwa Podlaskiego. Wprowadzenie do kalendarza imprez kulturalnych Podlasia Festiwalu Mikrosfera promującego region Puszczy Białowieskiej w pełni zasługuje na życzliwą uwagę i pomoc ze strony tak władz samorządowych, jak i mass mediów.

Simona Kossak
Białowieża 15.05.2002r


Mikrosfera

W programie:
Krystian Matysek - przedpremierowym pokaz filmu Dziobem i pazurem
Marek Kamiński - spotkanie autorskie
Wojciech Ostrowski - pokaz filmu "Antarktyda za plecami Marka Kamińskiego"
Stanisław Sojka - recital
Borys Russko - spotkanie autorskie
pokaz filmów National Geographic
konkurs w ramach prezentacji "Moje 10 minut"
występy grupy indianistycznej Tiyospaye
prezentacja Towarzystwa "Haj"
prezentacja towarzystwa "Tryba"
koncert "Muzyka bez granic": BSG, Prymaki, Rima, Małanka, Krama

Jury: prof. Simona Kossak, prof. Andrzej Strumiłło, Lech Wilczek, Krystian Matysek
wystawy: Ireneusz Graff (Grand Prix i 6000zł), Artur Tabor (Najlepsza wystawa wyłoniona przez uczestników i nagroda 3000zł), Barbara Żukowska, Cezariusz Andrejczuk, Jarosław Michalak, Jerzy Łapiński, Lech Karauda, Mariusz Oszustowicz, Michał Jeliński, Ryszard Sąsiadek, Stanisław Kinelski.

Jarosław Chyra - pomysłodawca i dyrektor festiwalu
Anna Majewska - organizacja festiwalu
Dariusz Brzóska Brzóskiewicz - konferansjer i organizator festiwalu
Paweł Malicki - oprawa graficzna festiwalu
Paweł Samulski - Prezes Good Summer
Igor Jaszczuk - Wiceprezes i dyrektor artystyczny Good Summer
Honorowy patronat nad festiwalem Minister Ochrony Środowiska RP oraz Minister Spraw Zagranicznych RP